Ruh Eşi kavramı hayatımıza ne zaman girdi tam olarak bilmiyorum. Ama öyle bir girdi ki bizi en büyük korku ve hayalimizle baş başa bıraktı. Böyle bir şey olabileceğini öğrendiğimizden beri arıyoruz. Bazen inançlı bazen kayıtsız bir edayla çevremizi tarıyor, bir an bulmak ister ve diğer an, ya bulursak diye korkarken yakalayıveriyoruz kendimizi. Hedefimizde hep aynı kişi; kalbimizi ve beynimizi aynı anda etkileyecek, bedensel faaliyetlerimizi allak bullak edecek, tüm duyguları bize bir an içinde yaşatacak ve en sonunda bizi sonsuzluğa ikna edecek o yarı sihirli kişi, bizim diğer yarımız…

İdeal olana öyle çok odaklanıyoruz ki ona ulaşabilmek için hangi yolların bizi beklediğini düşünmüyoruz ilk anda. Ama eminim ki çoğunuz yaşadınız; kaçınız aradığınız aşkı bulana kadar başka aşklardan geçmek zorunda kalıp paralandınız? Siz, siz olana kadar, hiç saydınız mı, kaç kere acıdınız ve acıttınız? Bugününüz, şimdiki haliniz, ulaştığınız kendiliğiniz, çoğunlukla doğru bildiğiniz yanlışlarınızdan doğdu. Defalarca yanmak, yok olmak zorunda kaldınız, kalbiniz belki onlarca kere paramparça oldu.

Doğru kişiyi bulabilmek için yanlış olanlarına ihtiyacımız var önce. Törpülenmeye, yontulmaya, şekillendirilmeye ihtiyacımız var. Bizi fazlalıklarımızdan arındıracak, gerekirse kanatarak, gerekirse kopararak uçlarımızı yuvarlayacak düşman sevgililerden geçeceğiz . Şuursuzca dışarı yansıttığız enerjimizi toplamayı öğretip, en sonunda dönüp kendimize bakmamıza ve kendimizi fark etmemize yol açacak kişilere ihtiyacımız var. Pamuklar içinde büyümemiz gerekseydi nasır tutmazdık. Biz insanlar doğmakla olamayan bir türüz. Önce kendimizi dağıtıp sonra yeniden bütünlememiz gerekiyor. Bu sefer bilerek, isteyerek parçalarımızı kendimizin yerleştirmesi gerekiyor.

Benim size önerim, yanlış kişilerinizi bulun. İyi seçin onları. Onlar sizin yaratıcılarınız. Karman çorman yapacaklar önce, oradan oraya vuracaklar, en çıplak anlarınızda ışığı açıp, size acımasızca ayna tutacaklar. Siz görene anlayana kadar da durmayacaklar üstelik, ard arda hayatınıza dolacaklar.

Yanlış kişilerinizi bulun ve onların içinizdeki heykeli çıkarabilmeleri için sizi yontmalarına razı olun. Hayat ateşin ta kendisi ve yaşayacaksanız alevlerin arasından geçmeye hazır olun!

Psikolog Burcu Atatür